5 elem hangtáljóga

5 elem hangtáljóga

Az 5 elem hangtáljógánál ülő és fekvő pózokkal dolgozunk. Figyelmünk a légzésre az ellazulásra és a befelé figyelésre helyeződik. Párnákkal, takarókkal támasztjuk ki magunkat, hogy az izommunka ott hasson, ahová célzottan szánjuk. Ezzel a módszerrel nem az izzasztó, dinamikus mozgáson van a hangsúly, hanem  enyhébb mozdulatsorokat építünk be és inkább azokkal a pózokkal foglalkozunk, amelyeket hosszabb ideig (3-5 perc) ki tudunk tartani. Ezt a módszert alkalmazva egy mélyrehatóbb gyakorlást végezhetünk, mint az általános fizikai testgyakorlás. Így a fókusz nem a felszíni izomszövetekre irányul, hanem a kötőszövetek a szövetségeseink, további hatást gyakorolva a szalagokra, csontokra, ízületekre. A mozgásformákat folyamatosan hangtálakkal kísérjük. Minden póznál megtanuljuk, hogy adott helyzetben hogyan tudjuk a lehető leghatékonyabban alkalmazni a tálakat. Külön hangsúlyt fektetünk a tálak pontos elhelyezésére, a megszólaltatási lehetőségekre.

A módszer a hagyományos kínai medicinára, a meridiánokra, az öt elem tanára, a hatha jóga alapjaira és a csakrák ismeretére épül (a csakrákról és az elemekről olvashatsz a blogban). A jógapózok közben megszólaltatott hangtálak segítségével stimuláljuk a különböző szerveket és meridiánokat, és így késztetjük testünket a helyes működésre. Megtapasztalhatjuk a hangtálak gyógyító, kiegyenlítő, energiafeltöltő hatását.

Mi a szerepe a mozgásmódszerben a hangtálaknak, és hogyan épülnek be a folyamatba?

A hangtálak lényegében képesek sokkal rövidebb időn belül elérni az izmainkban és az elmemezőben az ellazulás élményét. A hangtáljóga segítségével tulajdonképpen duplán biztosítjuk be magunkat, mert a terápiás jellegű mozgásformák és a hangtálak egészségmegőrző és egészségvisszaállító hatása is érvényesül. Eleve olyan pózokat veszünk fel, amelyek segítik megindítani az elakadt energiákat. A hangtálak pedig kirezegtetik belőlünk az elhangolódásokat és visszaállítják a test egészséges frekvenciaszintjét.

Az öt elem pedig (eredetileg: „öt mozzanat, öt fázis”) a Víz, a Fa, a Tűz, a Föld és a Fém. Ezek mindegyike az emberi test valamelyik szervéhez kapcsolódik. A vízhez a vese és a hugyhólyag tartozik. A fához a máj és az epe. A tűzhöz a szív és vékonybél. A földhöz a gyomor és a lép. A fémhez a tüdő és a vastagbél. Érdemes megismerni ezeket az elemeket, mert képesek leszünk felismerni, hogy az egyes szélsőséges jelenségeket, testi tüneteket hogyan tudjuk ellensúlyozni, melyik elemmel és gyakorlatsorral lehetünk rá hatással és azt is felismerjük, hogy melyik milyen lehetőséget kínál fejlődésünk számára. 

A meridiánok azok a csatornák, amelyek a csi-t eljuttatják a test minden részébe. (Csi =mindenhol jelenlévő energia, életenergia, életerő)  Tizenkét fő csatorna látja el a szerveket, és ezekhez további nyolc kiegészítő csatorna járul. Ha a csatornák valamelyike „eldugul”, elakadhat az energiaáramlás, és előfordulhat, hogy fájdalom, vagy valamilyen működési zavar jelentkezik. A jóga, a hangtálak és a fokozott belső tudati munka segít abban, hogy helyreálljon a test energetikai egyensúlya.

Hogyan zajlik egy óra: 

Az óra elején lehet húzni egy kártyát, amin egy pozitív megerősítő mondat, úgynevezett szankalpa van. Ez a mondat végigkísérheti a gyakorlást illetve a következő napjaidat is. Egy lecsendesítő légzés után megnyitjuk az energiacsatornákat, bemelegítjük az izületeket. Mindig az adott elemhez tartozó üdvözletsorral folytatjuk, amit egy bevezető relaxáció követ. Ezután az elemnek megfelelő ülő és fekvő pozíciókban a meridiánok mentén a testen és mellette szólaltatjuk meg a terápiás tibeti hangtálakat. A gyakorlatsor végeztével pedig egy fekvő relaxációval zárunk. 

Az öltözet kényelmes, jógázásra alkalmas legyen. Minden eszközt biztosítok, de természetesen hozhatod a saját szőnyegedet is.

Picture of Beatrix

Beatrix

Hasonló cikkek

Értesülj első kézből!