Ázsia térségében a fémből készült hangadó eszközök és hangszerek használata már az időszámításunk előtti IV. évezredben fejlett volt. Az ember használni kezdte az első fémeket: rezet, aranyat, ezüstöt majd később az ónt a rézzel ötvözve bronzot állítottak elő. Kialakult a fémolvasztás és a fémmegmunkálás technikája. Ezekben a korai időkben már hangolt harangokat is elő tudtak állítani. A harang, gong és hangtál a hangkeltés akusztikai természete alapján úgynevezett idiofon hangszer, amely szilárd testük rezgése révén hoznak létre hangokat. Ezek a hangszerek hangzása függ egyrészt formájuktól, méretüktől, másrészt anyaguk sűrűségétől, rugalmasságuktól, egyéb jellemzőiktől.
Tibet a misztériumok, a természetfölötti jelenségek hazájaként volt ismert. A végtelen hegyláncolatokkal körülvet táj szépsége és a csend ideális a természetfölötti jelenségekkel kapcsolatos hiedelmek elterjedéséhez. Nehéz megközelíthetősége miatt máig megőrizte misztikumát és varázsát.
A budhista gyógyító szerzetesek évszázadok óta használják a tibeti hangtálakat. A gyógyításhoz a meditáció is hozzátartozott. Meditáció, irányított vizualizáció, mantrázás által hatni tudtak nemcsak a tudatukra, hanem a testi működésükre is.
A hangtálak hangzása erőteljes nyugalmi, bizalmi érzést kelt az emberben, az úgynevezett „ősállapot érzését”, amellyel jobbára csak az anyaméhben találkozunk. Ha az elme nyugodt és békés, a gondolatok lelassulnak, a szervezet is nyugalomra törekszik.
Ázsiai országok kolostoraiban a szerzetesek ezeket a fémötvözetből készült hangtálakat főleg konyhai célra használták. Egyrészt isteneteiknek áldozatként felajánlott rizs gyűjtésére és tárolására használták, másrészt ebből ettek. Mivel a többféle fémet tartalmazó tálakból a savanyú ételek kioldják a nyomelemeket, ásványi anyagokat, így állandó használatukkal elkerülhették a hiánybetegségek kialakulását. Megtapasztalhatták, hogy a tálaknak különleges hangzása van, így ezekkel a tálakkal jól lehetett zenélni. Észrevették, hogy az elme elcsendesítéséhez is alkalmasak, Ezért szép lassan ezek a tálak új funkciót kaptak.
(Következő rész: a hangtálak készítéséről és a hangtálak anyagáról szól)